De ce Școala Primară “Maria Montessori” Iași

ȘCOALA ROMÂNEASCĂ ÎMBRĂȚIȘEAZĂ
PRINCIPIILE MONTESSORI

Îmbinând tradiționalul cu specificul montessorian,  vom pune accent pe ceea ce poate aduce valoare în misiunea didactică:

• Fiecare copil va primi atenția necesară, clasele de elevi având o structură mixtă cu vârste diferite de 6-9 ani și respectiv de 9-12 ani. Ei vor învăța aplicând teoria în practică, făcând legături cu mediul în care trăiesc. “Copilul, care este cel mai mare observator spontan al naturii, simte nevoia de a avea la dispoziția sa un material asupra căruia să lucreze… Când va ști însă că anumite plante sau animale au nevoie să fie ingrijite de el, dragostea sa va lega cu un fir nou clipa care trece, de ziua care vine.” (Maria Montessori). El se va autoforma prin descoperirea propriilor forțe, își va cultiva stima de sine, autodisciplina, se va autoevalua.

• Noi, cadrele didactice, ne vom axa pe observarea, cunoașterea și sprijinirea elevilor astfel încât să le înflorim potențialul. Vom urmări să fim colaboratori la procesul de înălțare a disponibilităților cu care sunt înzestrați, utilizând jocul didactic, care să faciliteze trecerea de la pragul senzitiv, specific în perioadele anterioare, spre rațiune și imaginație creatoare, de la concret spre abstract – prin activități diferențiate, cu multiple perspective. Știm că “Jocul, zeu al copilăriei, e asemenea unei flăcări fermecate, flacără de voie bună, ce zburdă laolaltă cu cei mici și îi îndeamnă în hora bucuriei. El împrospătează inima, înflorește gândul, îndulcește buzele cu zâmbet, aprinde în ochi lumina râsului.” (Cartea jocurilor)

Ca fini observatori ai competențelor copiilor, îi vom ajuta să acumuleze cunoștințe superioare prin învățare activă, experențială, axată pe ritmul individual de muncă. Vom promova lucrul în echipă,  căci “scânteia aprinsă în mintea cuiva poate înflăcăra imaginația celor din jur.” (Creativitate – Anca Munteanu)

Atmosfera de lucru o vom clădi caldă, degajată, bazată pe apreciere și creșterea stimei de sine.

Știm că “este necesar ca școala să îngăduie desfășurarea liberă a activităților copilului, aceasta fiind reforma esențială. Copiii nu pot sta în bănci ca niște fluturi prinși în ace!” (Maria Montessori)

• Ne dorim ca familiile să se intereseze zilnic de bunul mers al activităților școlare, de progresul copilului, de stimularea motivației acestuia pentru învățare, de întregirea actului educațional prin atenta cooperare cu acesta și cu școala, prin responsabilizare.

• Ca plus valoric, avem un spațiu educațional special, generos, multifuncțional, amenajat cu materiale specific montessoriene, care să incite interesul pentru învățare, să  stimuleze gândirea și imaginația creatoare. “Ambianța trebuie să ofere intuiției scânteia… în stare să deschidă o cale de progres… Copilul va fi la început ajutat să se orienteze, iar apoi liber își va efectua lucrarea, în același moment cu alții care fac altceva, fără a ajunge la neînțelegeri… Mai mult, se va desfășura o minunată viață socială plină de activitate, cu bucurie pașnică, prin munca individuală liberă și multiformă. Se dă curs astfel cerinței imperative AJUTĂ-MĂ SĂ AFLU, SĂ DESCOPĂR SINGUR!” (Maria Montessori)

Toate acestea și multe altele, care ne vor întâmpina pașii zi de zi, vor contura personalități puternice, capabile de o facilă adaptare la orice cerință.

– Georgeta MIRONESCU, învățător, director al Școlii Primare “Maria Montessori” Iași