Evaluarea elevilor

Evaluarea elevilor se realizează printr-o analiză calitativă a performanţelor copiilor.

Evaluarea Montessori presupune:
• observaţii zilnice;
• fişe zilnice de progres;
• raport periodic cu descrierea evoluţiei de ansamblu a copilului;
• portofoliul de lucrări și proiecte al copilului;
• sedinţe săptămânale sau la două săptămâni cu copiii.

Evaluarea elevilor

Predarea în stil Montessori și metodele specifice de învățare furnizează oportunități pentru evaluarea formativă. Iată câteva exemple:
• Întrucât lecțiile sunt prezentate în grupuri mici, învățătorul poate observa cu ușurință și poate nota nivelul de înțelegere al fiecărui copil. Înainte ca lecția să ajungă la final, fiecărui copil i se înlesnește posibilitatea de a arăta cum se utilizează materialul respectiv. Cel care are nevoie să i se mai predea o dată aceeași lecție poate participa, împreună cu alt grup de copii, la aceeași prezentare.
• Multe dintre materiale au în sine controlul erorii, așa că este ușor ca atât copilul cât și învățătorul să știe dacă informația, abilitățile și scopul materialului au fost însușite. Design-ul în sine al materialului face ca elevul care lucrează să își poată da seama dacă ceva este greșit. Acesta va ști atunci să ceară să-i fie repetată prezentarea ca să o poată înțelege mai bine. În felul acesta copiii ajung să se gândească la a face greșeli ca la un „prieten”, pentru că o greșeală este o ocazie pentru o înțelegere mai profundă a lucrurilor.
• Faptul că elevii își aleg propria lor activitate spune mult despre interesele și abilitățile lor la un moment dat, ceea ce învățătorul observă și notează.
• În timpul ședinței individuale, copilul devine co-evaluator al propriei activități, împreună cu învățătorul. Analizează și stabilesc împreună ceea ce s-a realizat și ce urmează de făcut.