Valorile școlii

“Făuritori de stele” fiind, ne-am gândit la valorile care ne ghidează în viață ca persoane și ne fac oameni respectați, competenți și responsabili.  Dorim să transferăm aceste valori elevilor noștri, prin:

• Excelență – Muncim cu responsabilitate și facem lucrurile cât se poate de bine.
  • Respectul pentru copil – Ne orientează atât din punct de vedere al comunicării, cât și al filosofiei de clasă, al curriculumului, al modului în care sunt pregătite mediile de învățare din interior sau exterior.
  • Dezvoltarea caracterului – Cunoștințele se pot obține ușor, căci elevii absorb informațiile. Ca pedagogi, nu lucrăm doar cu informații ci oferim cadrul în care să-și dezvolte,  caracterul.
  • Parteneriatul cu părinții – Colectivitatea și părinții sunt ca brațul stâng și cel drept care sprijină elevul în drumul spre (auto)cunoaștere.  Vrem să facem o echipă, dorim să fiți implicați și mereu în contact cu noi și cu progresele copiilor.
  • Orientarea spre cunoaștere – Ca formatori, dorim să fim la curent cu ultimele descoperiri și să le aplicăm în clasă. Vrem să ghidăm elevii să învețe să gândească critic, să analizeze și să intre în contact cu cât mai multe arii științifice.
  • Copiii, cetățeni ai lumii – Vom urmări familiarizarea cu noțiuni precum: cetățenie activă, diversitate, internaționalism.

Valorile școlii au în vedere unicitatea fiecărui copil și urmăresc formarea și autoformarea acestuia.