Zi de școală

Descoperă cum arată o zi obișnuită de școală Montessori.
Poți sta alături de noi într-o zi de școală și vei învăța cum se poate învăța cu bucurie

Inspiră viitorul

Școalii Maria Montessori

Programul școlii noastre este unul creat de copii. Cu ajutorul Ghizilor, ei își desfășoară activitate, dar inițiativa le aparține. Prin crearea unui mediu colaborativ de lucru, elevii învață să studieze, apoi să își prezinte propriile concluzii. Orele dedicate studiului alternează cu cele în care copiii se joacă, mănâncă sau participă la activități ale clasei.
Pentru noi, școala rămâne un mediu în care elevul vine cu bucurie, acolo unde ideile sale sunt ascultate și validate. Cu ajutorul acestui sistem, copiii Montesori percep studiul materiei ca o curiozitate și sunt dornici să contribuie la acest proces cu propriile idei și experiențe. Pe parcursul unei zile de școală, învățăm respectul pentru cei din jur, colaborarea cu ceilalți membri ai comunității și bucuria de a descoperi.

Citește noutăți din domeniu​

Rămâi conectat la activitățile școlii și află cum se desfășoară evenimentele noastre. Oferim inspirație în fiecare articol pentru ca tu, cititorule, să privești prin ochii copiilor școala și educația.
Scroll Up