curriculum

La școala noastră asigurăm toate ariile curriculare obligatorii din sistemul tradițional, într-un mediu Montessori.

Urmărim și consultăm metodologia Montessori pentru a oferi elevilor posibilitatea de a primi informații suplimentare față de programa școlară tradițională.

Copiii sunt încurajați să găsească propriile soluții la problemele din manualul tradițional. Vom spune povești și vom trece prin filtrul imaginației noastre. Încurajarea rezolvării problemelor în proiecte individuale este una dintre numeroasele metode prin care învățarea experiențială va dă cele mai bune rezultate.

Programe Tesori

ofertă educațională

Program standard

Curriculumul este interdisciplinar și provocator din punct de vedere academic.

Program prelungit

Acesta acoperă întreaga gamă de discipline solicitate de curriculumul național.

Program grădiniță

Alegem să implementam în grădinițele Tesori multe din ideile revoluționare care au ajutat să redefinească conceptual sistemul tradițional de educație.

ARIILE

curriculare și disciplinele școlare

LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Comunicare în limba română (CLR); Limbă modernă (Lb. engleză)

MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII

Matematică și explorarea mediului (MEM)

OM ȘI SOCIETATE

Religie

EDUCAȚIE FIZICĂ, SPORT ȘI SĂNĂTATE

Educație fizică

ARTE

Muzică și mișcare (MM)

TEHNOLOGII

Arte vizuale și abilități practice (AVAP)

CONSILIERE ȘI ORIENTARE:

Dezvoltare personală (DP)

metode diferite

Educația alternativă hrănește setea de cunoaștere a elevului și îi oferă un mediu special pregătit pentru a-l ghida în descoperirile sale

Dezvoltarea caracterului

Creștem adulți responsabili, cu o stimă de sine ridicată, independenți în decizii, cu un simț colaborativ ridicat.

CREATORII PROPRIULUI ECOSISTEM

Copiii cresc într-un mediu sigur, sănătos, plăcut și ordonat, care devine un model pentru viitorii adulți încrezători, autodisciplinați și independenți

Activitățile opționale pot includ:

Limba engleză/germană
Muzică
Ateliere de Informatică
Alimentație sănătoasă
Arhitectură
Pictură
Teatru
Croitorie
ACTIVITĂȚI EXTRACURRICULARE
Ieşiri în afara clasei la:
bibliotecă
muzee
Gradina Botanică
spitale
aeroport.
În timpul anului școlar se organizează excursii în afara orașului sau tabere.