Meniu

Meniurile sunt concepute respectând principiile alimentare sănătoase, asigurând elemente nutritive necesare dezvoltării organismului.

Școala Maria Montessori

Acestea sunt puse la dispoziție in sistem de catering, bucătaria  instituţiei  noastre funcţionând, într-o altă locaţie, respectiv Restaurant Alexandru.

Meniurile au la bază produse cât mai naturale.

Ingredientele în general sunt procurate din zone limitrofe Iaşului, de la ferme din Regiunea Moldovei sau din afara ţarii (producători certificaţi din Europa).

VREM SĂ ȘTIȚI CĂ

• Ceaiul de la micul dejun poate fi de fructe de pădure, sunătoare, mentă, tei, păpădie, gălbenele întotdeauna servit cu o felie de lămâie.
  • Fructele și legumele sunt proaspete și de sezon.
  • La prepararea meniurilor produsele se fierb, coc sau se servesc crude.
  • Pentru îndulcire folosim miere sau zahăr brun.
  • Carnea folosită este de pui, curcan, vițel sau pește.
  • Carnea de pui, spălată și curățată se pune la fiert în apă rece, după ce a stat în apă cu sare cel puțin o oră.
  • Prima apă în care a clocotit carnea de pui este aruncată.
  • Carnea de pui se pune la fiert cu apă rece și se spumuiește des, pentru ca supa/ borșul să fie limpede.
  • Salatele sunt acrite cu zeamă de lămâie, iar ciorbele – cu zeamă de lămâie sau borș natural.
  • Ceapa se călește în ulei îndoit cu apă.
  • Borșul se condimentează cu leuștean sau cu mărar.
  • Buchetul de arome se pune la fiert în mâncarea de carne sau de legume.
  • Buchetul conține:
    Leuștean, mărar, busuioc, pătrunjel, dafin, frunză de lămâie;
    Frunza de lamaie, patrunjel, busuioc, usturoi,
    Dafin, usturoi, coaja de lamaie, tarhon.
  • Legumele crude – morcov, ridichi, țelina, conopida se curăță de coajă, se taie în bucăți și se pun o jumătate de oră în apă rece cu sare.
  • Usturoiul se pune în mâncare la final.
  • Usturoiul se servește crud sau sub formă de sos când copilul este mai mare de trei ani.

metode diferite

Educația alternativă hrănește setea de cunoaștere a elevului și îi oferă un mediu special pregătit pentru a-l ghida în descoperirile sale

Dezvoltarea caracterului

Creștem adulți responsabili, cu o stimă de sine ridicată, independenți în decizii, cu un simț colaborativ ridicat.

CREATORII PROPRIULUI ECOSISTEM

Copiii cresc într-un mediu sigur, sănătos, plăcut și ordonat, care devine un model pentru viitorii adulți încrezători, autodisciplinați și independenți